На сучасному історичному етапі розвитку українського суспільства залишається актуальним питання формування національної ідеї та на її основі плекання молоді, яка забезпечить наступність поколінь та розвиток української державності. Особливо важливим є процес формування позитивної мотивації до майбутньої лікарської діяльності студентів, оскільки в час високих технологій та масової комп'ютеризації всіх видів людської діяльності виникає потреба у формуванні професійної компетентності, яка обумовлює моральну відповідальність за застосування набутих знань в роботі лікаря.

Колектив кафедри патологічної анатомії з секційним курсом та судової медицини своєю метою вбачає надання студентам якісних освітніх послуг і усвідомлення ними високого місця лікаря у суспільстві. Разом з цим вважаємо за потрібне звернути увагу студентів на непросту історію українського народу, його буремне і героїчне сьогодення.  


Група ММ- 335 на перегляді вистави «Гоцулка Ксеня» (Скрекотень Д., Січкаренко Х., Криворучко С., Бондар В., Квасний В., Федосюк К. та куратор групи Гладій (2024 рік)

Збір волонтерської допомоги. доц. Юрик І.І. та кураторська група (2023 рік)

За період навчального року  викладачі кафедри патологічної анатомії з секційним курсом та судової медицини  та студенти кураторських груп долучилися до волонтерської акції, яку проводила волонтерка Марія Шестопалко. Було зібрано кошти та закуплено закуплено медикаменти, засоби гігієни, натільну білизну, шкарпетки, печиво, каву та чай, консервації, сало, смалець та відправлено в зону проведення бойових дій на нульовий рубіж. Активну участь у цій акції взяли студенти 307 групи медичного факультету (куратор доц. Орел Ю.М.). 

Доцент Миколенко А.З. разом з кураторською групою завжди долучаються до загальноуніверситетських волонтерських заходів. В листопаді 2021 року на потреби воїнам ЗСУ передали кошти (1500 гривень) і закупили неохідні гігієнічні засоби, в червні 2022 року 408 група зібрала 2050 гривень і перерахувала їх на придбання дрона для ЗСУ. 

У відповідь на звернення народного депутата та засновника «Україно- Турецького Благодійного фонду» Марченко Людмили Іванівни викладачі кафедри перерахували грошові кошти для матеріальної допомоги Гудимі Марії Орестівни на лікування сина Артема, 2019 р. н., жителя м. Тернополя, з діагнозом «Атипова тератоїдна/ рабдоїдна пухлина ЗЧЯ з поширенням у стовбурові відділи. Стан після субтотальної резекціїї.»

студенти 408 гупи з куратором доц. Миколенко А.З. (2022 рік)

Виховання на основі моральних цінностей – це основний шлях формування особистості студента, його моралі й культури. Доцент кафедри А.З. Миколенко разом з кураторською групою ММ-408 відвідали напередодні Різдвяних свят в січні 2022 р. Будинок Милосердя Святої Вероніки у с. Петриків Тернопільського району. Студенти активно долучились до допомоги самотнім людям похилого віку: закупили фрукти, різдвяні смаколики, ялинкові прикраси і гірлянди. Допомогли монахиням прибрати та прикрасити будинок до святкування Різдва Христового, провели гігієнічний догляд літніх мешканців будинку, передали кошти зібрані групою для потреб стареньких.

Будинок Милосердя Святої Вероніки у с. Петриків Тернопільського району. (2022 рік)

Студентки 380 групи медичного факультету Оля Коханович, Христина Фотчук, Вікторія Янчишин та Анастасія Ковальчук з одногрупниками у бібліотеці з нагоди Дня української писемності та мови (2021 рік)

Студенти 456 групи з куратором доц. А.З. Миколенко переглянули фільм «Заборонений»  (2020 рік)

доц.  А.М. Миколенко разом з кураторською групою відвідали місто Львів (2020 рік) 

проф. Я. Боднар з кураторською групою вівідали Тернопільський академічний обласний драматичний театр ім. Т. Г. Шевченка (2019 рік)

Екскурсія із студентами у Збаразький замок (2017 рік)

Національно-патріотичне виховання 

В сучасних суспільно-політичних умовах, коли Україна зусиллями наших військових, добровольців, волонтерів відстоює свободу і територіальну цілісність, важких і болісних ситуаціях викликів та загроз і водночас великих перспектив розвитку, кардинальних змін у політиці, економіці, соціальній сфері пріоритетного значення набуває патріотичне виховання студентської молоді. 

Вища школа на сучасному етапі розвитку суспільства покликана віддати пріоритети вихованню патріотизму як складнику світогляду студента та його ставленню до рідної країни, інших націй та народів, національних святинь, посиленню любові до України, мови, почуттю відповідальності за її незалежність, збереженню матеріальних і духовних цінностей.

Викладачами кафедри проведені виховні бесіди на теми:

Інтелектуально-духовне виховання

Виховними досягненнями цього напрямку є розвиток інтересу до навчання, творчої активності, креативного мислення; виховання потреби самостійно нагромаджувати та здобувати знання. Проводяться бесіди зі студентами щодо необхідності відзначення релігійних свят, Деня Матері; Дня соборності; екскурсійні поїздки у замки та музеї Тернопільщини, відвідування монастирів.

Викладачами кафедри проведені виховні бесіди на теми:


Екскурсія із студентами у Вишнівецький палац (2018 рік)

Громадянсько-правове виховання

Виховними досягненнями кафедри патологічної анатомії в громадянсько-правовому вихованні є:формування правової культури, прищеплення поваги до прав і свобод людини та громадянина, Конституції, державних символів (Герба, Прапора, Гімну); засвоєння знань та їх реалізація у поведінці згідно ЗаконівУкраїни; стимулювання активної протидії особам та установам, що порушують закони, завдають збитків державі, зазіхають на територіальну цілісність і незалежність України;розвиток правосвідомості, формування правової культури, вільного володіння державною мовою, засвоєння основ державного, трудового, громадянського, сімейного і кримінального права; відстоювання прав і свобод людини та громадянина; виконання громадянського обов’язку перед Україною, суспільством; залучення студентів до участі у доброчинних акціях та волонтерському русі; формування свідомого громадянина, патріота, професіонала, людини з притаманними їй особистісними якостями і рисами характеру почуттями, вчинками та поведінкою, спрямованими на розвиток демократичного громадянського суспільства.

Викладачами кафедри проведені виховні бесіди на теми:

Морально-етичне виховання

Пріоритетами у виховному процесі морального виховання на кафедрі патологічної анатомії є: формування у молоді етичних поглядів, смаків, які ґрунтуються на народній моралі та найкращих духовних надбаннях цивілізації; опанування духовною культурою найближчого соціального оточення, нації, людства; формування почуття власної гідності, честі, свободи, рівності.

Тематикою заходів виховної діяльності морального виховання є: відвідування та організація мистецьких виставок, відвідування театрів та філармонії Тернополя, проведення бесід викладачами кафедри на теми: 

Екологічне виховання

Екологічне виховання студентів передбачає розкриття сутності світу природи - середовища перебування людини, яка повинна бути зацікавлена у збереженні цілісності, чистоти, гармонії в природі. Це передбачає уміння осмислювати екологічні явища, робити висновки про стан природи, розумно взаємодіяти з нею. Естетична краса природи сприяє формуванню моральних почуттів обов'язку і відповідальності за її збереження, спонукає до природоохоронної діяльності. 

Викладачами кафедри проведені виховні бесіди на теми:

Здоровий спосіб життя

Фізичне виховання сприяє утвердження здорового способу життя як невід’ємного елемента загальної культури особистості, здійсненню повноцінного фізичного розвитку особистості, формування її фізичних якостей, зміцнення здоров’я, – основи фізичного виховання. 

Із студентами кураторських груп проводились виховні бесіди, семінари та диспути на теми:

Проведення заходу "Рушник єдності". с. Криворівня (2015 рік)

доц. Орел Ю.М. з кураторською групою. Сходження на г. Говерла приурочене Дню Конституції України (2015 рік)

Виставка художніх робіт проф. Я.Я. Боднара присвячена 60-річчю Тернопільського державного медичного університету імені і. Я. Горбачевського (2017 рік)

Доц. Орел Ю.М. з кураторською групою в Тернопільському академічному обласному українському драматичному театрі ім. Т. Г. Шевченка 

(2018 рік)