Протягом останнього п’ятиріччя на кафедрі виконуються планові комплексні науково-дослідницькі роботи: «Вивчення патогенетичної ролі мікробіологічних чинників на перебіг соматичної патології у дітей». Завершена наукова робота «Клініко-морфологічні зміни систем організму при цукровому діабеті і тиреопатіях у віковому аспекті» (2009 р.).
Співробітники кафедри вважають за доцільне впроваджувати в науковий процес нових напрямків. Асистент Трач Росоловська С.В. пройшла стажування на базі першого медичного факультету класичного Карлового університету (Прага, Чехія) з метою освоєння методу тканинних і клітинних культур. Тренінг безпосередньо відбувався у науковій лабораторії інституту медичної біохімії, який у 1884 році заснував І. Я. Горбачевський, ім’я якого носить наш університет.
Програма навчання включала такі напрямки:
1) Основні типи культивованих клітин і необхідні умови для їх вирощування. Технічне оснащення типової лабораторії клітинних культур.
2) Створення асептичних умов під час роботи з клітинними культурами. Хімічний склад культуральних середовищ, способи його приготування.
3) Джерела контамінації клітинних культур, методи виявлення та лікування клітин іn vіtro.
4) Визначення життєздатності клітин у культурі, маркери диференціації. Нарощування клітинної маси та забір клітин для експерименту.
5) Кріоконсервація клітин.
Під час стажування С. В. Трач Росоловська ознайомилась з особливостями вирощування наступних клітинних культур: трансформованих лімфоцитів миші ТНР-1 та подоцитів. Обидві культури чеськими дослідниками були закуплені у Європейському банку клітинних культур (ЕСАСС) і використовуються декілька років у лабораторії для різноманітних досліджень.
Завдяки культивуванню клітин можливості дослідження і діагностики значно розширюються, оскільки є можливість оцінки не тільки морфологічних і біохімічних змін, але і їх поведінки залежно від мікрооточення. Методика вирощування клітинних культур широко впроваджена в практичну роботу Національного Інституту хірургіх та трансплантології імені О.О.Шалімова НАМН України при лікуванні хворих на облітеруючі захворювання нижніх кінцівок.
Другим перспективним напрямом розвитку патоморфологічних досліджень ми вважаємо доцільним впровадити методику імуногістохімічного вивчення впливу на структурні компоненти органів і тканини нанотехнологій.
Співробітники кафедри були безпосередніми учасниками організації науково-практичних конференцій: Морфологічні основи компенсаторно-пристосувальних процесів і їх структурне забезпечення. (Тернопіль, 10-11 жовтня 2008 р.), Морфологічний стан тканин і органів систем організму в нормі та патології (Тернопіль, 10–11 червня. 2009). Актуальні проблеми морфології. Конференція присвячена 70-річчю заслуженого діяча науки і техніки України, професора Я.І.Федонюка (Тернопіль, 16-17 квітня 2010 р).
За результатами наукових розробок співробітниками кафедри отримано:
Патент на корисну модель Спосіб гістохімічного визначення холін естерази / Боднар Я.Я., Трач Росоловська.
Пат. 49872. Україна. Спосіб корекції антитоксичної функції печінки./ Посохова К.А.,Шевчук О.О., Олещук О.М., Дацко Т.В., Чернухіна О.О., Ніколаєва В.В.
Створено та запатентовано коп‘ютерну програму “Інформаційно-аналітична система для дослідження та діагностування пухлинних (ракових ) клітин людини «MorphoSys» («MorphoSys»)./ Березький О.М., Батько Ю.М., Дацко Т.В., Мельник Г.М.
Авторське права на твір № 35888. Комп’ютерна програма “Інформаційно-аналітична система для дослідження та діагностування пухлинних (ракових ) клітин людини «MorphoSys» («MorphoSys»)./ Березький О.М., Батько Ю.М., Дацко Т.В., Мельник Г.М. Реєстрація 30.11.2010.
Протягом 2007 - 2011 рр. співробітники кафедри взяли участь у написанні монографій: Вогнепальні ушкодження центральної нервової системи. / А.Х Завальнюк, М.Є. Поліщук. В.І. Старча, Є.І.Слинько: Тернопіль. ТДМУ. – 2005.- 184 с.; Тернопільський державний медичний університет імені І.Я.Горбачевсь4кого: історія і сучасність./ за редакцією В.В.Файфури.,Я.Я.Боднара, А.Х.Завальнюка. Тернопіль. ТДМУ, 2007. - 320 с.; Судова медицина України: минуле і сьогодення / А.Х Завальнюк., В.Г.Бурчинський. Одеса. Астропринт, 2007. – 216 с.; Етично-правові аспекти лікарської діяльності в Україні. / А.Х Завальнюк., Г.Ф. Кривда, І.О. Юхімець. Одеса. Астропринт, 2008. – 192 с.; Отрути та отруєння: судово-медичний аспект / А.Х Завальнюк., Г.Ф. Кривда, І.О. Юхімець. Одеса. Астропринт, 2008.
За останні роки працівниками кафедри:
· Вивчено морфологію хронічних захворювань легень і легеневого серця (видано 3 монографії).
· Розроблено патогенез лімфогенного склерозу легень і печінки.
· Розроблено і впроваджено в практику морфометричні методи діагностики патології серця.
· Вивчено патоморфологію основних інфекційних хвороб (видано монографію).
· Розроблено судово-медичну класифікацію колючих і тупих предметів, автомобільної та залізничної травми, їх діагностичні ознаки.
· Визначено діагностичні критерії тупої травми серця.
· Розроблено експертні критерії смертельної сільськогосподарської травми.
· Розроблено і захищено п'ятьма патентами методи адреналінотоксичного ураження внутрішніх органів.
· За останні 5 років науковцями кафедри опубліковано в журналах і збірниках понад 70 наукових робіт, захищено 1 докторську і 4 кандидатських дисертації.
Експертно-діагностична робота кафедри
Основними клінічними базами кафедри є Тернопільське обласне патологоанатомічне бюро та Тернопільське обласне бюро судово-медичної експертизи, де співробітники кафедри виконують консультатино-діагностичну та експертну роботу. Як показує практика, більшу частину свого робочого часу лікар-патологоанатом витрачає на прижиттєву діагностику недуг, використовуючи аналіз інтраопераційних, пункційних та аспіраційних біопсій.
У 2011 році за ініціативою ректора університету члена - кореспондента НАМНУ доктора медичних наук професора Л.Я. Ковальчука на базі університетської лікарні створено лабораторію інтраопераційної гістологічної експрес-діагностики. Тут працюють старші лаборанти кафедри Андрійчук О.В. та Соломко І.М. Лабораторія розміщена в окремому, сучасно обладнаному, приміщенні поряд із операційним блоком, що дає можливість оперативно провести морфологічний аналіз тканин, видалених в процесі операційного втручання. Сучасні телекомунікаційні технології дозволяють транслювати гістологічне зображення із лабораторії на кафедру в режимі реального часу. Спільне вивчення препаратів завідувачем та викладачами дає змогу швидко надати максимально об’єктивний і повний інтраопераційний патогістологічний висновок. У багатьох випадках це має вирішальне значення при виборі подальшого обсягу і тактики проведення оперативного втручання.
Іншим фундаментальним розділом лікувальної роботи кафедри, поруч із прижиттєвою діагностикою захворювань, є діагностика посмертна. Латинський вислів "Hіc locus est, ubі mors gaudet succurrere vіtae" – "Місце, де смерть навчає жити" – найкраще відображає суть і завдання цього фрагменту лікувальної роботи. Кожна аутопсія повинна нести для інтерніста насамперед пізнавальну функцію, допомогти усвідомити причини як власних, так і чужих помилок. Ці питання виносяться на клініко-патологоанатомічні конференції, завданням яких є підвищення якості клінічної діагностики і лікування хворих шляхом спільного обговорення та аналізу клінічно-патоморфологічних даних, виявлення причини та джерела помилок в діагностиці та лікуванні на всіх етапах медичної допомоги.